PETRA The Flooring Co.’nun da aralarında bulunduğu Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) destekçileri, 23 Haziran 2021 Çarşamba günü En-ROADS İklim Eylemi Oyunu’nu çevrimiçi olarak oynamak için bir araya geldi.

En-ROADS İklim Eylemi Oyunu, iklim değişikliği ile ilgili sistem dinamiklerinin anlaşılması ve çözüm üretme kapasitesinin geliştirilmesi için MIT Sloan ve Climate Interactive tarafından geliştirildi. Yüzyıl sonunda sıcaklık artışının 1.5° C’nin altında kalması için olası senaryolar geliştirerek sonuçların anında görüldüğü iklim modeli En-ROADS’un kullanıldığı oyunda, farklı sektör ve ülkelerden temsilcilerin rollerine bürünen katılımcılarla birlikte bir BM İklim Zirvesi canlandırıldı.

İklim değişikliğinin karmaşık dinamikleri hakkında aydınlatıcı bir deneyim olan buluşmaya PETRA The Flooring Co. adına Özden Başıbüyük ve Canan Kardeş Mert katıldı.

Dünya İklimi Oyunu, BM iklim değişikliği müzakerelerinin canlandırıldığı bir rol oynama oyunudur. Oyun boyunca katılımcılar, ülkelerin küresel iklim değişikliğine yönelik yapılması gereken eylemlerin hızını ve düzeyini bulmaya uğraşırlar. Oyun, oyunun sonuçlarını çok hızlı biçimde analiz eden C-ROADS adlı etkileşimli bilgisayar simülasyonu ile var olan son bilimsel verileri temel alır.

Oyun için gereken tüm Türkçe malzemelere ücretsiz olarak Climate Interactive web sitesinden ulaşabilirsiniz. C-ROADS Dünya İklimi simülasyon programı da Türkçe olarak kullanılabilir:

www.climateinteractive.org/world-climate-simulation-turkish/