Kurum Kültürü

PETRA The Flooring Co. sürdürülebilirlik, tasarım ve mimarlık kültürünü güçlendirmek için kurum vizyonuyla bağdaşan projeler gerçekleştirir ve mevcut projeleri destekler.

Çevre ve Sürdürülebilirilik

PETRA The Flooring Co., Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) üyesidir. Dernek, sürdürdüğü çalışmalarla Türkiye’nin kentsel dönüşüm, enerji verimliliği ve yeşil bina konularında bilinçlendirilmesine önemli katkılarda bulunmaktadır.
PETRA The Flooring Co., Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni ilk yıllarından bu yana desteklemektedir.

Tasarım

PETRA The Flooring Co., Yaratıcı Mahalleler programına dahil olarak İKSV’nin düzenlediği 3. İstanbul Tasarım Bienali’ni destekledi. Bienal kapsamında mimar Nilüfer Kozikoğlu, PETRA Showroom’un bahçesinde ponza ve çimentoyu kullanarak heykel ve yerleştirmeler tasarladı.

Tasarımcılarla işbirliği yapmaya her zaman öncelik veren PETRA, aralarında Ekin Büyükşahin (Ekinakis), Zekiye Nazlı (ZEK Tasarım) ve Deniz Yıldırım (edcraftstudio) gibi isimlerin bulunduğu tasarımcılarla yaratıcı çalışmalara imza attı.

Ekin Büyükşahin (Ekinakis) ile “Modernist Mimarlar” çizim ve bardak altlığı serisi

Zekiye Nazlı (ZEK Tasarım) ile Le Corbusier, Modulor yaka iğnesi

Deniz Yıldırım (edcraftstudio) ile PETRA’nın 25. yaşına özel görsel kimlik, magnet ve pasta tasarımı

Eğitim

3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleştirilen Yaratıcı Mahalleler programının bir parçası olarak mimar, öğretim üyesi olan Ayşegül Kuruç, mimarlık öğrencileriyle “Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: RENK” isimli atölye çalışmasını yürüttü. PETRA atölyenin organizasyon, ev sahipliği ve sergi sponsorluğu görevlerini üstlendi.

Atölyenin ardından Salon İKSV, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “renk” konusu üzerine Ayşegül Kuruç, Orhan Kolukısa, Yener Torun, Murat Şanal ve Nevzat Sayın’ın katıldığı konuşmalar düzenlendi.

Aynı zamanda İstanbul Proje Yönetim Derneği üyesi olan PETRA The Flooring Co., derneğin düzenlediği eğitim toplantılara ekibi ile katılmakta ve destek vermektedir.

Sergi

“Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: RENK” atölyesinin üretimleri, 3. İstanbul Tasarım Bienali boyunca PETRA Showroom’un bahçesinde sergilendi. Sergi daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne de taşınarak izleyicilerle buluştu.

Mimarlık Kültürüne Katkılar

Clerkenwell Tasarım Haftası Gezileri

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yeni Yıl Partisi

Mimarlar Derneği 1927’nin 90. Yıl Kutlaması

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yaza Merhaba Partisi

İzmir Serbest Mimarlar Derneği, Gürhan Tümer Anısına İzmir Ütopyaları Öğrenci Fikir Projesi Yarışması ve Atina Mimarlık Gezisi

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) 13. Mimarlık Ödülleri

Mimarlığa Merhaba Öğrenci Etkinlikleri

Ersa ile Mekanlar

PNR.istanbul

İstanbul Mimarlık Festivali 2020

Mimarizm “Çat Kapı” Bölümü Sponsorluğu

PETRA, 2018 yılından bu yana, Mimarizm’in her ay farklı bir mimarlık ofisini ziyaret ederek söyleşiler gerçekleştirdiği “Çat Kapı” bölümünün destekçisidir.