Günümüzde büyük ve serbest planlı ofislerden küçük ve özel bürolara kadar etkisi gözlemlenebilen 8 tasarım trendi, ölçeği ne olursa olsun sonraki projeniz için size fikir verecek.

1 Ofis ve Ev Bir Arada

Tüm dünyada ticaret ve konut mekanlarının estetik farkları arasındaki çizgi bulanıklaşıyor. Tasarımcılar eskiden ofislerde katı ve nötr renk paletleri tercih ederken, bugün gittikçe konutların konfor ve enerjisinden yola çıkan estetik yaklaşımları benimsiyorlar. Canlı renkler, farklı tekstil ve malzemelerin kullanımındaki artış, bu eğilimin bir göstergesi.

2 Zengin Renk Paletleri

Bugün ofislerde nötr renklerdense canlı ve açık renklerin kullanımında artış gözlemliyoruz. Tasarımcılar, bu enerjik renk paletlerini mekanlarda mobilya, perde, sanat eseri gibi hareketli öğelerle veya duvar boyası ve zemin kaplaması gibi sabit yapısal elemanlarla kullanabiliyorlar.

3 Eğlenceli Mola Alanları

Mola alanları, ofiste üretkenliği, takım ruhunu ve yaratıcılığı artıran değerli ek mekanlar. Bu özellikleriyle mola alanları, ofiste eğlenceli mobilyalar, canlı renkler ve farklı malzeme ve dokular kullanmak için mükemmel bölümler oluşturuyor.

4 İş ve Eğlenceyi Karıştırmak

Ofislerde mola alanlarının popülerliğinin artması ve ofis-ev estetiğinin birbirine karışması, çalışma mekanlarında iş ve eğlencenin birleşmesini de beraberinde getiriyor. Mola alanlarına çalışanlar için langırt ve masa tenisi masalarının yerleştirilmesi, televizyon ve video oyunlarının bulunduğu salonların kurulması, şirketlerin ofislerde iş ve eğlenceyi bir araya getirme yöntemlerine örnek olarak gösterilebilir.

5 Esnek Mobilyalar

Özellikle serbest planlı ofislerde ortak çalışma için farklı imkanlar yaratmak mümkün. Bunun en yaygın yöntemlerinden biri, farklı kişi sayılarına sahip grupların kullanımı için farklı şekillerde düzenlenebilecek modüler mobilyalar seçmek. Genellikle oturma düzeninde görülen bu tasarım tercihi, hareket ettirmesi kolay sandalyeler veya üzerine oturulabilen bloklarla uygulanabiliyor.

6 Teknolojiyi Entegre Etmek

Ofislerde teknolojik esneklik önem kazandıkça, mimar ve tasarımcılar da teknolojiyi mekana entegre etmeye yönelik tercihler yapıyor. Bunun en yaygın yöntemleri arasında telefon ve tabletler için entegre şarj ünitelerine sahip mobilyalar gösterilebilir.

7 Sıra Dışı Çalışma Masaları

Ofis çalışanları günlerinin çoğunluğunu masalarında geçiriyorlar. Bu sebepten dolayı entegre yürüme bandına sahip veya ayakta çalışmaya imkan tanıyan masalar gibi sağlık için faydalı seçenekler popülerlik kazandı. Serbest planlı ofislerde ise masalar yerine bankların kullanıldığı, işbirliği ortamını güçlendiren alternatifler de karşımıza çıkıyor.

8 Yaşayan Duvarlar

Araştırmalar, doğa manzaralarının, yeşile erişimin ve doğal aydınlatmanın çalışanların daha odaklanmış hissetmelerine yardımcı olduğunu gösteriyor. Ofis tasarımına küçük ölçekte doğal ögeler katmak için saksı bitkilerinden faydalanmak mümkün. Bitkilerle kaplı, yaşayan duvarlar ise büyük etkiye sahip tasarımlar için en uygun seçenek.

9 Modüler Zeminler

Hızlı değişime uyum sağlamak şirketlerin ve kurumların en önemli ihtiyacı haline gelmiştir ve karo ve plank halı–lvt gibi kolay uygulanıp , kolay değişebilen ürünler ofis tasarımlarının vazgeçilmezi olmuştur.