Ticari yapılarda yenileme çalışmaları büyük maliyetler gerektirebilir. Özellikle halı zemin kaplamaları konusunda çoğu yüklenici, uygulamaya özgü gereksinimleri dikkate almadan ürün ve montaj için toplu fiyat çıkarır. Ancak yeni halı uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenleri öğrenerek, bu maliyetlerden önemli oranda tasarruf sağlamak mümkün.

Halı Uygulamalarında En Büyük 4 Maliyet Kalemi

1 – Halı

Ticari alan renovasyonunda en büyük maliyetlerden biri zemin kaplamasının kendisidir. Daha ucuz bir halı seçerek bu maliyeti düşürmek, çoğunlukla zemin kaplamasının kullanım ömrünü kısaltmak, estetik görünümden veya iç mekan hava kalitesinden, temizlik ve bakım maliyetlerinden taviz vermek anlamına gelir.

2 – Zemin Hazırlığı

Zemin kaplaması uygulamaları, kayda değer hazırlık süreçleri gerektirir.

Yapıştırıcı Sökümü: Eski kaplamadan kalan yapıştırıcı artıkları ve yeni kaplama arasındaki olumsuz reaksiyonları önlemek veya zemindeki çıkıntıların kaplama üzerinden görünmesini engellemek amacıyla eski yapıştırıcılar sökülür ya da güvenli bir tabakayla kaplanır.

Zemin Düzleştirme: Zeminde kaplamanın altındaki döşemeden veya yapıştırıcı kalıntısından kaynaklanan tümsekler, çoğunlukla bir sıva katmanı uygulanarak düzeltilir.

Rutubet Testi: Ürünler belli bir nem ve pH seviyesine kadar garanti kapsamına alındığı için çoğu üretici, uygulamanın yapılacağı döşemenin rutubete karşı test edilmesini ister.
Sonuç olarak; yeni halı uygulanacak zemin temiz, kuru ve düzgün hale getirilmelidir.

3 – Nem Azaltma

Rutubet testinin sonucunda nem azaltma işlemi yapılması gerekebilir. Bu işlem için en yaygın ve etkili yöntem, zeminin epoksi ile mühürlenmesidir. Diğer yandan birçok uygulamacı, nem azaltma işlemini mahal ve zemin tipini dikkate almadan standart olarak fiyata dahil eder. Bu durumda yanlış değerlendirmelere sebep olabilir. Dolayısı ile ayrı bir iş kalemi olarak analiz edilmeli ve tekliflendirilmelidir.

4 – İşletmenin Duraksama Süresi

Yapılacak yenileme çalışmasının kapsamına bağlı olarak işletmeler haftalarca duraksamaya
uğrayabilir. Zemin uygulamasının yanı sıra mobilyaların boşaltılması ve geri yerleştirilmesi gibi
süreçler, duraksama süresini uzatarak işletmeleri olumsuz etkiler.

Zemin Kaplaması Masraflarını Azaltmanın Yolları

Maliyeti azaltmanın en iyi yolu, aldığınız fiyata dahil olan standart uygulama süreçlerini sorgulamaktır. Halı seçimine göre sürecin bazı adımlarına gerek duyulmayabilir; böylece zaman, iş gücü ve harcamalardan kayda değer tasarruf sağlanabilir.

Reaksiyona Girmeyen Halı Tabanları

Reaksiyona girmeyen yapıştırıcılar ve halı tabanları seçmek, ürünler arasında kimyasal uyumsuzluk riskini ortadan kaldırır. Böylece eski döşemeden kalan yapıştırıcı kalıntılarının sökülmesi veya zeminin tekrar kaplanması gerekmeyeceği için iş gücü ve zamandan tasarruf edilir.

Su Buharı Geçişine İzin Veren Halılar

Açık hücreli yastık taban teknolojisi, zemindeki nemin halıdan geçmesine ve buharlaşmasına izin vereceği için rutubet sorunlarını ortadan kaldırır. Böylece rutubet testleri ve nem azaltma işlemlerine gerek kalmaz.

Modüler Karo Halılar

Rulo halıların aksine karo halılar, mekanı parçalara bölerek farklı odaların uygulamasını farklı zamanlarda yapmaya imkan tanır. Ayrıca karo halı uygulamalarında mekandaki tüm mobilyaların tek seferde kaldırılması gerekmez. Uygulamanın yapılacağı bölümdeki mobilyalar kısa süreyle kaldırılıp geri konabilir. Bu sayede işletmeler, uygulama sırasında yaşadıkları duraksamaları en aza indirebilir.