Esma Sultan Yalisi Karo Hali Zemin Kaplamasi

Esma Sultan Yalısı Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Fonksiyonellik, dayanıklılık, çeşitlilik, yeniden kullanım gibi avantajlarıyla karo halılar, ticari yapılarda sıklıkla tercih edilmektedir. Yeniden kullanım özelliği sunan modüler karo halılar sayesinde bir ticari mekânın atmosferi değiştirilmek istendiğinde, kapsamlı renovasyon projelerine gerek kalmadan ve mekân işlevini sürdürmeye devam ederken karo halıların kolaylıkla kaldırılıp farklı mekânlarda yeniden uygulanmaları mümkün oluyor.

Diğer birçok zemin kaplama ürünüyle karşılaştırıldığında karo halıların öne çıkan bu yeniden kullanım özelliğinden yararlanabilmek için, kullanıcılara önerilen karo halıların (veya tercih edilen karo halıların), organizasyonların bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklere sahip olduğundan emin olmak gerekiyor. Mekânların pratik, estetik ve teknik ihtiyaçlarına cevap verecek yeniden kullanılabilir karo halı ürünleri seçiminde ve kullanım ömrü boyunca önem taşıyan başlıca 7 faktör öne çıkıyor:

1) Dayanıklılık

Yeniden kullanılabilir karo halı seçilirken sorulması gereken ilk soru, ürünün ne kadar kullanımda kalacağıdır. Yeniden kullanım gerektiren projelerde ürünlerin uzun ömürlü ve dayanıklı olması bekleniyor. Bu sebeple, zemin kaplaması seçilirken karo halıların dokuma sıklığı, iplik cinsi ve halı tabanı gibi özellikleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

2) Desen veya Renkler

Temelinde yeniden kullanılabilirliğin yattığı projelerde, zemin kaplamasının da zamansız bir tasarıma sahip olması gerekiyor. Sadece bugünün trendlerine uygun bir desen veya renk seçmek tasarımın hızla eskimesi riskini taşıdığından, kullanıcıların ürünü başka mekânlarda tekrar kullanmasını zorlaştırabiliyor.

Cosmos Eco 7100 Fabrika gorsel

3) Yeniden Kullanım İmkânları

Ticari mekânlar tasarlanırken birkaç yıl içinde karo halıların değiştirilmesinin uygun olacağı alanların belirlenmesi büyük önem taşıyor. Örneğin, toplantı odalarındaki karo halılar ofislerde kolaylıkla yeniden kullanılabiliyor. Bu nedenle, değişim imkânlarını en baştan öngörmek karo halıların yeniden kullanım özelliğinden en iyi şekilde faydalanmayı sağlıyor.

4) Düzenli Bakım Planlaması

İlk montaj gerçekleştirildikten sonra, karo halının ömrünü uzatmak için yapılacak en önemli uygulama, temizlik ve bakımdır. Temizlik ihtiyaçları mekândaki kullanım yoğunluğuna ve mevsimlere göre değişiklik gösterse de temizlik programına düzenli vakumlu temizleyici kullanımı ve derinlemesine temizlik mutlaka eklenmelidir.Vakumlu temizleyicinin teknik özellikleri bakımından seçimi doğru yapılmalıdır. Ayrıca mekân tasarımında bina ve kat girişlerinde, yeterli büyüklükte ve doğru kalitede paspas kullanılmalıdır.

Kullanıcılar noktasal temizliğe de özen göstermelidir. Halıda kalıcı lekelenme ve hasarı engellemenin en etkili yolu, dökülme veya kirlenme oluşur oluşmaz müdahale etmekten geçiyor. Bakım ekibinin bu durumlarda hızlı hareket etmesi önem taşıyor, böylece karo halılar ilk günkü görünümlerini mümkün olan en uzun süre boyunca koruyabiliyor.

Cosmos Eco 7100 Fabrika gorsel 2

5) Yapıştırıcısız Montaj

Karo halıların yeniden kullanım özelliğinin sürdürülebilmesi için, ürünlerin su bazlı, uygulama sırasında kayma yapmayan ve halının hareket etmesini önleyen “anti slip” yapıştırıcılar ile monte edilmesi önem taşıyor.

Karo halıların bu şekilde yapıştırılmasıyla hem ilk montaj işleminde kolaylık sağlanıyor hem de kullanıcılar ticari mekânları yeniden tasarlamak istediklerinde ürünler kolaylıkla kaldırılarak tekrar kullanılabiliyor.

6) Depolama Kolaylığı

Ürün miktarı, yedek halı bulundurulacak şekilde belirlenmelidir. Karo halılar kuru, temiz, oda sıcaklığı sağlayan çok küçük alanlarda bile rahatlıkla depolanabilir. Yedek halılar bakım ve onarım sırasında, kullanım ömrünü daha da uzatmak için katkı sağlayacaktır.

Cosmos Eco 7100 Fabrika gorsel 3

7)Mekânın İşlevine göre Doğru Teknik Özellikte Karo Halı Seçimi

Sirkülasyonu yüksek alanlar, genel ve özel ofisler, otel ve restoran gibi birbirinden farklı ticari mekânlar; eğitim alanları ve havalimanları gibi çeşitli işlevlerdeki yapılar farklı tasarım ve teknik özellikte halılara ihtiyaç duyar. Akustik özellikler, yangın standartları, antistatiklik, renk ve desen özellikleri, boyama teknikleri gibi konularda öne çıkan ihtiyaçlar değerlendirilerek pek çok çeşit karo halı arasından doğru ürünler seçilmelidir.

Bu nedenle, proje konsept ve teknik özellik belirleme aşamalarında PETRA The Flooring Co.’nun uzman ekipleriyle iletişime geçmeniz ve önerilerini almanız faydalı olacaktır.

Karo halı ürünlerinin yeniden kullanım,uzun ömürlülük ve dayanıklılık avantajlarından yararlanmak ve mekânlarınıza en uygun ürün seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için PETRA The Flooring Co.’nun sunduğu O2 Flooring, Balsan, Milliken karo halı koleksiyonlarını (https://petratr.com/urunler/karo-hali/) adresinden inceleyebilirsiniz.