Özden Başıbüyük

bi-özet’in yapı sektörünün önde gelen temsilcileri ile mimari üretime ve mimarlık kültürüne katkı veren projelerinin arka planına baktığı “Mimarlığı Destekleyenler” söyleşi dizisine, PETRA The Flooring Co.’nun kurucu ortağı Özden Başıbüyük konuk oldu. PETRA’nın Sarıyer’deki binasında gerçekleşen söyleşide, markanın mimarlık kültürüne yönelik uzun yıllardır devam eden katkı ve projeleri ayrıntılı olarak konuşuldu.

Söyleşide PETRA’nın yapı sektörüne nasıl hizmet ettiği ve mimarları nasıl konumlandırdığı, mimarlık ve tasarım kültürü kapsamında destek verdiği projeler, özel günlerde ve kurumsal kimlik kapsamında yaptığı çalışmalar ile tasarımcılarla kurdukları besleyici iletişim masaya yatırıldı.

Mimarligi Destekleyenler
Mimarligi Destekleyenler

Başıbüyük; eğitim, sürdürülebilirlik, çevre gibi konularda, toplumun sorunlarına çözüm üretecek mimarlık yarışmalarını ve öğrenci projelerini desteklemenin kurum kültürlerinin önemli bir parçasını oluşturduğunu, bu doğrultuda İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen S.O.S. İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması 2022’nin sponsoru olduklarının altını çizdi. PETRA olarak öğrencilerin gelecek kariyerlerinin de bir parçası olmayı önemsediklerini söyleyen Başıbüyük,“Şu an merkezimizde 3 stajyer mimarlık öğrencisi görev almakta, özellikle yaz dönemlerinde mimarlık bölümlerinden öğrencilerle çalışmaya özen gösteriyoruz. Öğrenciler malzeme ve projelendirme gibi konularda derinlemesine bilgi sahibi olarak ve farklı bölümlerde çalışarak stajlarını tamamlama fırsatı buluyorlar” dedi.

Mimarligi Destekleyenler 2

Mimarlara daha iyi, daha nitelikli ürün ve hizmet sunabilmek için güncel teknolojileri takip ederek yapı malzemelerinin dijital dönüşüm süreçlerine de ağırlık verdiklerini belirten Başıbüyük, O2 Flooring markalarının Step ve Cosmos karo halı ürünlerinin BIM Nesne Dijital Yapı Kütüphanesi’ne eklendiğini söyledi.

bi_özet Mimarlığı Destekleyenler Söyleşisinden:

Neslihan İmamoğlu: Özden Hanım merhabalar, sizinle bi-özet’te gerçekleştirdiğimiz ikinci söyleşi olacak bu. 2016 yılında İKSV’nin “Yaratıcı Mahalleler” etkinliği kapsamında hazırladığımız söyleşi dizisinde “Sarıyer’de Bir Renk” atölye ve sergisini konuşmuştuk. Binat Mimarlık Medya Grubu ve PETRA The Flooring Co. iş birliği ise daha da eskiye gidiyor. PETRA’nın üretimlerini ve mimarlık kültürüne katkısını hem yakından takip ediyor hem de bu süreçte birlikte çalışıyoruz. Fakat sizi tanımayan okurlarımız için kısaca PETRA’dan bahsederek başlayalım söyleşimize. PETRA, yapı sektörüne nasıl hizmet ediyor ve mimarları nasıl konumlandırıyor?

Özden Başıbüyük: PETRA Eylül 2022’de 28 yılı tamamlamış olacak. Bunca yıldır yenilikçi, kaliteli ve çevreye saygılı zemin döşeme malzemelerimiz ve uygulama çözümlerimiz ile nitelikli çalışma alanlarına katkı vermeye devam ediyoruz. 2022’ye ise birçok yenilikle girdik. Karo halı, rulo halı, LVT, kauçuk ve yükseltilmiş döşeme sistemlerinde tasarım önerilerini genişletebilmek için yeni markaları bünyemize kattık. O2 Flooring markamız; gelişmeye ve ürün gamına yeni ürünler eklemeye devam ediyor. Diğer en önemli yenilik ise Vescom markası ile zeminden duvara sağlam bir geçiş yapmış olmamız.

Nitelikli, çağdaş çalışma alanlarına katkı vermeyi ve mimarlarla üretmeyi çok seviyoruz. Her üretim süreci keyifle geçiyor ve vizyonumuzu geliştiriyor. Biz de içinde bulunduğumuz sektöre destek olmayı istiyoruz; birbirimizi beslemekten bahsediyoruz aslında, bunu her zaman çok değerli buluyoruz. Yoğun bir tempoda çalışıyor olsak da fırsat buldukça, farkında olduğumuz, nitelikli projelere destek vermeye çalışıyoruz.

N.İ.: Biz, sizinle çalışmaya başladıktan sonraki süreçte mimarlık ve tasarım kültürüne katkıda bulunduğunuz Yaratıcı Mahalleler gibi projeleri veya destekçisi olarak yer aldığınız Çat Kapı gibi programları biliyoruz. Daha önce de bu tür çalışmalarınız oluyor muydu? PETRA hangi noktada “Biz artık mimarlık kültürüne destek vermeliyiz” dedi, kırılma noktası neydi?

Ö. B.: PETRA 28 yıl önce, sıfırdan kurulmuş bir firma. Çok çalıştık, referanslarla ilerledik. Öyle bir noktaya geldik ki birlikte çalıştığımız mimarlar çoğaldı ve daha çok üretim yapmaya başladık. Bir süre sonra PETRA’nın artık daha sistematik bir şekilde ilerlemesi gerektiğine karar verdik. PETRA ilerledikçe, içinde bulunduğu sektörün ilerlemesine de katkısı devam ediyor. Bulunduğumuz çevreye katkıda bulunma vizyonumuz ve bu vizyonu gerçeğe dönüştürebildiğimiz doğru iş ortaklarımız, paydaşlarımız iyi ki var. (…)

Özden Başıbüyük’ün konuk olduğu bi_özet Mimarlığı Destekleyenler söyleşisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

Fotoğraflar: Sahir Uğur Eren