PETRA The Flooring Co.’nun destekçileri arasında yer almaktan onur duyduğu “İstanbulSMD 11+1 Destek Staj Programı”, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) tarafından 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlere yönelik hayata geçirildi. Afet bölgesinde bulunan Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan üniversitelerde mimarlık eğitimi gören veya bölgede ikamet ederek İstanbul’daki okullarda mimarlık eğitimini devam ettiren 3. ve 4. sınıf öğrencileri, program kapsamında İstanbulSMD üyesi ofislerde zorunlu staj çalışmalarına başladı.

blank

Programı başarıyla tamamlayan birinci dönem stajyerleri ve İstanbulSMD üyesi mimarlık ofisleri İpek Baycan Architects, Studio Per Se, PDG Mimarlar, Buda Mimarlık, MAS Architecture Studio, Db Architects, Gorkem Volkan Design Studio, Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırmaları Merkezi, Baraka Architects, İltay Mimarlık, ERA Architects, BİNAA, Hakan Demirel Mimarlık ve Toner Mimarlık; bu anlamlı kapsamında 20 Temmuz 2023 Perşembe akşamı PETRA The Flooring Co.’nun Sarıyer’deki Showroom’unda bir araya geldi.

blank

İstanbulSMD Başkanı Ali Hızıroğlu ve PETRA kurucu ortaklarından Özden Başıbüyük’ün açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte öğrenciler, programa katılım sağlayan diğer stajyerler ve mimarlık ofisleri ile görüşerek süreç boyunca edindikleri deneyimleri paylaşma şansı yakaladılar. Etkinliğe özel olarak PETRA ekibi tarafından gerçekleştirilen Showroom turunda ise mimar adayları, PETRA’nın zeminden duvara nitelikli ürünlerini yakından inceleyerek detaylı bilgi edinme ve sorularına yanıt alma fırsatı buldular.

blank
blank

Staja katılan öğrencilerin; meslek çalışmalarına dahil edilerek mimari alanda kazanımlarının artırılmasını ve staj süresince depremin yarattığı olumsuz etkilerden uzaklaşmalarını sağlayarak sosyal hayatın içerisinde yeniden yer almalarını amaçlayan “İstanbulSMD 11+1 Destek Staj Programı”na destek veren tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz.

Fotoğraflar: Murat Kızılırmak