%100 vinil taban ve dolgu üzerinde bir fotografik film ve koruyucu aşınma tabakasından oluşan Lüks Vinil Karo (LVT), son yıllarda dünyada hızla yaygınlaşan zemin kaplaması ürünleri arasında yer alıyor.

Lüks Vinil Karo (LVT), sonsuz tasarım seçenekleriyle dayanıklılık sunan bir zemin kaplama çözümü olarak popülaritesini artırmaya devam ediyor.

LVT’nin artan popülerliğinin ardında yatan sebepleri ve projelerinizde neden LVT tercih etmeniz gerektiğini bu blog yazımızda sizler için derledik.

  1. Desen ve Renk Seçenekleri

LVT ürünleri birçok farklı tasarım seçeneği sunuyor olsa da taş ve ahşap görünümlü ürünler en sık tercih edilenler arasında. Tasarımcıların taş ve ahşap döşemeye benzer bir görüntü yakalamasına imkân veren bu ürünler; satın alma, uygulama ve bakım maliyetlerini azaltıyor.

Taş ve ahşap görünüm yanında, soyut desenler gibi çok sayıda farklı tasarım seçeneği sunuyor.

  1. Dayanıklılık

LVT’nin bir diğer önemli özelliği de dayanıklı ve uzun ömürlü oluşu. Bu dayanıklılığın sırrı, LVT ürünlerini oluşturan özelleştirilmiş katmanlarda yatıyor. Bu katmanlar şöyle sıralanıyor:

  • Vinil taban
  • Vinil dolgu
  • Baskı film tabakası
  • “Aşınma tabakası”

LVT’nin bu kadar dayanıklı olmasının sebebi, en üst katman olan şeffaf “aşınma tabakası” . Bu tabaka; baskı film tabakasını kaplayarak çizikler, aşınmalar ve diğer yıpranma belirtilerine karşı koruma sağlarken bazı durumlarda seramik, cam/kristal veya alüminyum tabaka ile de güçlendirilebiliyor.

Diğer sert ve esnek zemin kaplamalarını aşınma ve yıpranmaya karşı korumak için düzenli cila ve mühürlemeyle koruyucu tabakayı yenilemek gibi kapsamlı bakımlar gerekirken LVT, koruyucu tabakayla birlikte üretiliyor. Böylece hasarlara karşı çok daha kapsamlı ve uzun süreli bir koruma sağlıyor.

  1. Bakım Kolaylığı

Sağlam ve su geçirmez aşınma tabakası sayesinde LVT diğer sert ve esnek zemin kaplamalarına göre temizlik ve bakım kolaylığı sağlar. Temizlik ve bakım bütçesinden ciddi bir oranda tasarruf edilmesini sağlar.

Diğer sert ve esnek zemin kaplamalı ürünler, zemini kir ve hasardan korumak için temizleme ve bakımın yanı sıra düzenli cilalama gerektirir. Buna karşın LVT ekstra cilalamaya gerek duymadan rutin uygulamalarla toz ve kirden arındırılabilir.

Ayrıca Justlay ve Looselay gibi serbest döşenebilen (yapıştırmadan uygulanan) LVT ürün grupları ile herhangi bir kırım döküm gibi maliyet ve zaman alan uygulamalara gerek kalmadan zarar gören alanlar kolaylıkla değiştirilebilinir.

  1. Akustik

Sağlık ve wellness kavramlarının önemi her geçen gün artarken şirketler, çalışanlarının sağlığını ve esenliğini gözetecek mekanlar oluşturmak için devamlı çaba sarf ediyor.

2019’da İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırma [1], iş yerinde yüksek ses seviyelerinin artan stresle ilişkili olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla artık birçok şirket, gürültüye sebep olabildiği için -özellikle açık ofislerde- sert zemin kaplamaları kullanmaktan kaçınıyor. LVT ise diğer sert ve esnek zemin kaplaması türlerine göre çok daha yüksek akustik performansa sahip: Ayak altında daha az ses çıkarıyor ve yankılanma oranı daha düşük.

LVT sayesinde işletmeler artık diğer sert zemin kaplamalarının estetik özelliklerini, çalışma ortamının kalitesinden taviz vermeden elde edebiliyor.

LVT ürünlerinin estetik, dayanıklılık, bakım kolaylığı ve akustik avantajlarından yararlanmak ve mekanlarınıza en uygun ürün seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için PETRA The Flooring Co.’nun sunduğu O2 Flooring ve Designflooring LVT koleksiyonlarını ( https://petratr.com/urunler/luks-vinil-zeminler/ ) adresinden inceleyebilirsiniz.

*PETRA The Flooring Co. LVT ürünlerinin yer aldığı kapak görseli, ERSA Showroom’da Sahir Uğur Eren tarafından fotoğraflanmıştır.