Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân 1

PETRA The Flooring Co. ‘nun 30. Yıl kutlamaları kapsamında destek verdiği, docomomo_tr iç mekân ve b.kitap tarafından hazırlanan “Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân” kitabı Eylül ayında raflardaki yerini aldı. 17 Kasım 2023 tarihinde PETRA’nın Sarıyer’deki Showroom’da düzenlenen özel lansman etkinliği kitabın yazarlarından Umut Şumnu, Efsun Ekenyazıcı Güney, Hande Atmaca ve Hande Tulum Okur’un katılımıyla gerçekleşirken mimarlık çevresinden de büyük ilgi gördü.

Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân2

Binat Mimarlık Medya Grubu adına Neslihan Şık ile PETRA The Flooring Co. kurucu ortağı Özden Başıbüyük’ün açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlik, Doç. Dr. İç Mimar Umut Şumnu’nun sunumu ile devam etti. Sunumda, kitabın modern iç mekânın Türkiye bağlamındaki serüvenini kurumlar, yapılar, aktörler, temsiller ve nesneler üzerinden belgelemeyi amaçlayan bir çalışma olmasının altı çizilirken Sanayi-i Nefise Mektebi’nde Dâhili Tezyinat Bölümü’nün açılmasından TMMOB İçmimarlar Odası’nın kurulmasına uzanan tarihsel kapsamından da bahsedildi.

Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân 3
Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân 4

Sunumun ardından “Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân” kitabı ve kitaptaki çizimlerle özel olarak hazırlanan kartpostallar davetlilerle buluşturuldu. Etkinlikte katılımcılar, yazarlar ile bir araya gelerek çalışma hakkında detaylı bilgi edinip sorularına yanıt alırken kitaplarını da imzalatma olanağı yakaladılar.

Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân 5
Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân 6

İlk baskısı PETRA The Floooring Co.’nun katkılarıyla gerçekleştirilen ve mimarlık kültürüne önemli bir kaynak sunan “Çizgilerle Türkiye’de Modern İç Mekân” kitabında Hande Atmaca, Gülnur Ballice, Efsun Ekenyazıcı Güney, Deniz Hasırcı, Deniz Avcı Hosanlı, Ebru Karabağ, Hande Tulum Okur, Selim Sertel Öztürk, Gökçeçiçek Savaşır, Melis Örnekoğlu Selçuk, Umut Şumnu, Güliz Öktem Taşdemir ve Zeynep Tuna Ultav’ın yazılarına Ahmet Aslan’ın her bir yazı için yaptığı çizimler eşlik ediyor. Neslihan Şık’ın Yayına Hazırlayan rolünü üstlendiği kitabın grafik tasarımı Özlem Ölçer, uygulaması ise Gül Dönmez imzası taşıyor. Kuruluşumuzun 30. Yılını kutlarken bu değerli projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyor, çalışmada emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyoruz.

Fotoğraflar: Murat Kızılırmak