Sürdürülebilirlik & Çevre

PETRA, temel firma prensiplerinden biri olarak her zaman bünyesinde çevreye ve insana faydalı ürünler barındırmayı benimser. İyi tasarımları sürdürülebilir yaklaşımlarla desteklemeyi amaç edinen PETRA, ürün gamında bulunan tüm zemin malzemeleri, müşteriye kattığı ekonomik değerlerin yanı sıra, Leed, Breeam vb. tüm yeşil bina sertifikalarında en yüksek puanların alınabilmesini sağlar. Kendi ürün grubunda alınabilecek tüm çevre ve kalite sertifikalarına sahip olan PETRA, çevrecilik ilkesini benimseyen yönetimiyle dünyanın en sağduyulu üreticilerinin de temsilciliğini üstlenmiştir.

Milliken

100 yıllık çevresel yönetimiyle, Milliken şirketleri dünyanın en sorumluluk sahibi imalatçıları arasında yer alıyor. Milliken, 1900’lerin başında dahi operasyonlarında paketleme ve tekstil materyallerini yeniden kullanıyordu. 1900’ler ilerlediğinde ilk temiz hava ve su yasaları çıkarılmadan ve ABD Çevre Koruma Ajansı kurulmadan yıllar önce Milliken atık üretimini engellemek, ürün performansını artırmak ve kaynakları korumak için kapsamlı bir plan geliştirdi.

1960’lara gelindiğinde Milliken çevre üzerindeki etkisini azaltmak için daha resmi bir çevresel politika belirledi.Bu yönetim politikası bugün dahi tüm kararlarını yönlendirmeye ve ürün tasarımı üzerine inovasyonlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

 

blank

 

Milliken ormanlarındaki 526 kilometre kareye yayılmış ağaçların sürdürülebilir idaresi, yenilenebilir kaynakların kullanımı, dahili ve üçüncü parti enerji denetimleri ve çeşitli koruma projeleri içeren enerji yönetimi sistemi sayesinde Milliken “karbon negatif”tir. Tekstilden kimyasallara tüm Milliken & Company ürünleri sertifikalı karbon nötrdür.

Milliken bilim adamları halıları ıslak ya da kuru yapıştırıcılara gerek duymadan yerlerinde tutmayı sağlayaca TractionBack® teknolojisini geliştirerek uçucu organik bileşik (VOC) emisyonuna çözüm buldular.

Milliken’in modüler zemin kaplamalarına uygulanarak yüksek sürtünmeyle halıların yerlerinde kalmalarını, ama aynı zamanda kolayca taşınabilmelerini ve yerlerinin değiştirilebilmesini sağlayan TractionBack® teknolojisine sahip halılar, LEED sertifikası için varolan diğer tüm modüler halılardan fazla puan kazandırıyor. 

Milliken’de kullanılan tüm donanımlar verimlilik için tasarlanmıştır. Sensörler enerji ve su kullanımını saniye saniyesine izlemektedir. Milliken ürünleri, ISO 14040 Çevre Yönetimi Standardı’na göre Yaşam Döngüsü Analizi sayesinde daha tasarım aşamasında dikkatle incelenir. Tüm ABD tesisleri OSHA VPP STAR sertifikalı ve LaGrange, GA imalat tesisleri ISO-14001 çevre yönetimi standardına uygundur. Ayrıca Milliken ISO 9000 kalite yönetimi standardına göre halı imalatı sertifikası alan ilk firmadır.

Designflooring

DFI_News_Main_Longboard_com

Designflooring; en yüksek kaliteyi, en iyi stil, kalite ve performansla, mümkün olan en düşük çevresel etkiyle sunmayı misyonu olarak benimsiyor. Tüm Designflooring ürünleri uluslararası ISO 14001 çevre yönetimi ve ISO 9001 kalite yönetimi standartlarına sahip fabrikalarda imal ediliyor.

Tüm ürünleri %100 geri dönüşebilir olan Designflooring’in döşeme plakaları ve karoları, düşük uçucu organik bileşik (VOC) emisyonuyla iç mekan hava kalitesini iyileştirme konusunda FloorScore sertifikalı. Geri dönüştürülmüş materyaller kullanılarak paketlenen zemin kaplamaları, bireysel lojistik çözümler geliştirilerek verimli ve etkili şekilde alıcıya ulaştırılıyor.

Birleşik Devletler Yeşil Bina Konseyi’ne (USGBC) üye olan Designflooring’in tüm ürünleri LEED sertifikası puanı kazandırma niteliğine sahip. Tüm yapıştırıcıları su bazlı olan ve düşük VOC emisyonu yapan Designflooring, Environmental Product Declaration (EPD) belgesine sahip.

Designflooring, ürünlerinin çevresel etkisini azaltmak, çevresel yasalara ve kabul görmüş sertifikalara uyum sağlamak amacıyla ürün inovasyonları çalışmalarını sürdürüyor.

Indelval

Indelval, kauçuk zeminler için kauçuk bileşimleri imalatı konusunda ISO 14001:2004 çevre yönetim sistemleri sertifikasına; sıhhi, iletken, ticari, spor ve ulaşım amaçlı kauçuk zeminlerin tasarım, imalat ve pazarlaması konusunda ise ISO 9001:2008 kalite sistemleri sertifikasına sahiptir. Bu sertifikasyonlar düzenli bağımsız denetimlere tabidir. Indelval’ın çevresel çalışmaları IRAM, INTI, IQNet, USGBC and Floorscore® gibi ünlü bağımsız kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Indelval, kendini çevresel kaliteyi korumak ve çalışmalarının çevresel etkilerini engellemek veya en aza indirgemek konusuna adamıştır.

Indelval kauçuk zemin kaplamalarının üretimi sırasında her türlü zehirli madde salınımının önüne geçilir. Üretim için yüksek oranda geri dönüştürülmüş içerik kullanılır ve ürünler geri dönüştürülmüş materyalle paketlenir. Doğal kauçuk gibi çevreye uyumlu bir hammadde, çevreye uyumlu renk pigmentleri ve doğal kaynaklardan elde edilen mineral dolgular kullanılır. Indelval ürünleri asbest, PVC, plastikleştirici, formaldehid, ağır metal veya halojen içermez; yangın sırasında insan ve ekipmanlara zararlı maddeler olan hidrojen klorid, dioksin, furan ve siyanür türevleri oluşturmaz. CA standardının CA 01350 bölümüne uygun olarak düşük uçucu organik bileşik (VOC) emisyonu yaparak hava kalitesini korur.

 

havaalani-terminal

Diğer dayanıklı zemin kaplamalarıyla karşılaştırıldıklarında Indelval ürünlerinin sunduğu oldukça uzun yaşam döngüsü, yıpranma nedeniyle yenileme gereksinimini azaltarak doğal kaynakların tüketimini engeller. Son derece yoğun bir yüzeye sahip olması bakım kolaylığı ve temizlik için su kullanımından önemli tasarruf sağlar.

 

 

Top